Czy kolej regionalna może być konkurencją dla samochodu? W siatce połączeń Polregio jest około 30 tras, które pociągiem można pokonać co najmniej o 15 minut krócej niż transportem drogowym – wylicza przewoźnik.
– Kolej jest doskonałą alternatywą dla transportu drogowego. W każdym regionie obsługiwanym przez Polregio istnieją trasy, na których pociąg wyprzedza prywatny transport przynajmniej o kilka minut – mówi prezes Polregio Krzysztof Pietrzykowski. – Zalety kolei dostrzega coraz więcej osób, co potwierdzają ubiegłoroczne wyniki przewozowe. Tym środkiem transportu podróżowało w Polsce
ponad 407,5 mln pasażerów, z czego
niemal 25% to podróżni Polregio – dodaje.
Kolej lepsza niż samochód
Za wyborem pociągu jako optymalnego środka transportu przemawia komfort przejazdu i oszczędność pieniędzy – ale często także czasu. Jest to też rozwiązanie
o wiele przyjaźniejsze dla środowiska. Pasażer kolei, w przeciwieństwie do kierowcy samochodu, może odpoczywać w trakcie podróży. Jedynym ponoszonym przez niego wydatkiem jest opłata za bilet, podczas gdy na cenę korzystania z samochodu składają się koszt paliwa, ubezpieczenia i eksploatacji pojazdu, a niekiedy również parkowania. Poszukiwanie miejsca postoju wpływa także na finalny czas podróży.
W popularnych kurortach, na przykład nad morzem, zaparkowanie samochodu w pobliżu plaży – zwłaszcza w trakcie sezonu turystycznego – może stanowić spore wyzwanie. Alternatywą jest podróż koleją – stacje znajdują się często w niewielkiej odległości od wybrzeża i zlokalizowanych tam atrakcji. Dodatkowym atutem będzie też swoboda przemieszczania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pieszych wędrówek: w podróż powrotną można ruszyć z dowolnej, dogodnej lokalizacji.
Gdzie warto wybrać kolej regionalną?
Część tras, nawet przy standardowym natężeniu ruchu na drogach, wypada zdecydowanie na korzyść kolei. Przykładowo: ze stacji Opole Główne do stacji Wrocław Główny z Polregio można dotrzeć już w niewiele ponad 65 minut, podczas gdy samochodem zajmie to od 80 do nawet 105 minut. Z Oławy do centrum Wrocławia pociągiem można dostać się w mniej niż 25 minut. Ta sama trasa pokonywana autem zajmie między 30 a 40 minut, a w godzinach szczytu komunikacyjnego nawet od 60 do 90 minut.
Z Warszawy Wschodniej do Łodzi Fabrycznej pasażer kolei może dojechać nawet w 100 minut zamiast w 120. Korzystnych połączeń kolejowych jest więcej: na przykład podróż pociągiem z Przeworska do Leżajska trwa 24 minuty, a samochodem – średnio 40 minut lub dłużej.
W województwie kujawsko-pomorskim największą różnicę można odnotować na trasie Toruń Główny – Jabłonowo Pomorskie. Pokonanie jej pociągiem jest możliwe już w 50 minut, a samochodem – nawet w 80. Na trasie Toruń Główny – Bydgoszcz Główna podróż koleją trwa około 45 minut, a samochodem co najmniej kwadrans dłużej. W tym regionie kolej warto wybrać również na odcinku Inowrocław – Poznań Główny, który łączy Kujawy i Wielkopolskę. Pasażerowie decydujący się na to połączenie mogą zaoszczędzić pół godziny.
Czas jazdy nawet o połowę krótszyW rozkładzie jazdy nie brakuje też pociągów, które do miejsca docelowego dojeżdżają w czasie o połowę krótszym niż samochód, zwłaszcza w szczycie komunikacyjnym. Widać to m. in. na trasach: Bydgoszcz Główna – Solec Kujawski (około 20 minut pociągiem lub co najmniej 40 minut samochodem), Gdańsk Główny – Tczew (od 23 minut pociągiem lub nawet 50 minut samochodem) czy Lublin Główny – Świdnik Miasto (około 10 minut pociągiem lub 20 minut samochodem).
Dodatkową zaletą podróży koleją regionalną jest częstotliwość połączeń. Na najpopularniejszych trasach obsługiwanych przez Polregio każdego dnia przewoźnik uruchamia nawet kilkadziesiąt par pociągów.